Menu Zamknij

Zmora kanalizacji, czyli to co trafia do sieci kanalizacyjnej z twojej nieruchomości!!!

Przypominamy, że do sieci kanalizacyjnej mogą trafiać wyłącznie ścieki bytowe. 

Niedozwolone jest wprowadzanie do kanalizacji:

  • Chusteczek nawilżanych, ręczników papierowych, patyczków higienicznych
  • Odpadów kuchennych (np. resztek jedzenia, olejów, tłuszczów)
  • Środków chemicznych, leków, farb, rozpuszczalników
  • Piasku, gruzu, popiołu, włókien tkanin
  • Wód deszczowych z posesji

Nieprawidłowe korzystanie z kanalizacji powoduje awarie, zatory oraz zwiększa koszty eksploatacji, które ponosimy wszyscy.

System kanalizacyjny, z którego na co dzień korzystamy, ma swój początek w naszym mieszkaniu więc prawidłowe funkcjonowanie zależy od nas – mieszkańców. Wszystkie odpływy kanalizacyjne z naszych domów trafiają najpierw do przyłącza kanalizacyjnego, następnie do sieci. Należy pamiętać, że  przyłącze kanalizacyjne, którym odprowadzane są nieczystości z naszej nieruchomości, ma ok. 15-20 cm średnicy. Dlatego tak istotne jest, by zwracać uwagę na to, co za naszą przyczyną trafia do kanalizacji.

Wpuszczanie lub wyrzucanie do niej nieodpowiednich przedmiotów, skutkuje niepotrzebnymi zatorami i niedrożnościami. Niejednokrotnie w kanalizacji znajdują się materiały budowlane, resztki żywności torebki foliowe i artykuły higieniczne. Ponadto zatory tworzą się w efekcie tężenia  wylewanych do kanalizacji zużytych olejów. Pamiętajmy, że tłuszcz nie rozpuści się  w wodzie.  Natomiast osadzając się na ściankach rur, zmniejszy ich średnicę, co uniemożliwi prawidłowy przepływ ścieków. Wielu naszych klientów traktuje odpływy kanalizacyjne jak kosz  na śmieci i wrzuca tam najróżniejsze rzeczy, które mogą nie tylko tworzyć zatory ale również stanowią zagrożenie dla pożytecznych mikroorganizmów, które oczyszczają ścieki w oczyszczalni.

Resztki jedzenia oraz artykuły higieniczne i śmieci, zamiast segregować i trafić do kosza, lądują  w toalecie. Odpady zalegają w sieci kanalizacyjnej, stanowiąc pożywienie dla szczurów. Im więcej człowiek wyrzuci pożywienia do toalety, tym chętniej gryzonie będą koczować przy ujściu sieci kanalizacyjnej lub bezpośrednio w kanalizacji, w oczekiwaniu na pokarm. Dzięki tak dobrym warunkom do życia, szczury szybko się rozmnażają i powiększają swoje kolonie. Nieodpowiedzialne zachowania mieszkańców są bardzo odczuwalne i wiążą się z takimi konsekwencjami, jak nieszczelność sieci i skażenie gleby, co w rezultacie kończy się kosztownymi      i wymagającymi technicznie naprawami. Skutki niewłaściwych nawyków odczuwają wszyscy mieszkańcy, niezależnie od tego, czy mieszkają w budynkach wielorodzinnych, czy w budynku jednorodzinnym. Szczury podgryzając rury, niszczą sieć kanalizacyjną, co w konsekwencji prowadzi do zapadania się dróg i chodników.

Prawdziwą zmorą kanalizacji stały się chusteczki nawilżane. Nagminnie wrzucane do toalet, zatykają rury, powodują awarie pomp. Ponadto w przypadku wprowadzania wód deszczowych z posesji przeciąża system i prowadzi do zalania ulic oraz nieruchomości rozcieńczonymi ściekami!

Pretensje są wówczas do nas jako gestora sieci, że rury kanalizacyjne mają za mały przekrój, a przyczyna tkwi w nas samych jako użytkownikach.

PROSIMY O PRZESTRZEGANIE ZASAD I DBANIE 
O PRAWIDŁOWE FUNKCJONOWANIE SIECI.